ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 20-ին ընդունել է «Սուրբ Ալեքսանդր Նեւսկու անվան հասարակական հիմնադրամի» նախագահ, «Պատիվ եւ քաջություն» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ գրողների միության անդամ Ալեքսանդր Ռաբինովիչին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ եւ ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, որը հիմնված է քրիստոնեական արժեքների վրա եւ շաղկապված է ռազմավարական գործընկերությամբ:
Ալեքսանդր Ռաբինովիչի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին, խոսել հայ-թուրքական հարաբերություններից, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրին տեղեկացրել է, որ հայկական կողմը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, կողմ է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա: ԱԺ փոխնախագահը հյուրին ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, հայ զինվորականների եւ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ իրականացված վայրագություններն ու ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պարբերաբար հնչող անհեթեթ հայտարարությունները: Խոսելով ԼՂ անկախացման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես ասել է. «Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել եւ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. ԼԵռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանն այլընտրանք չկա»: Նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանին ապրիլյան պատերազմի ընթացքում բացահայտ աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիան, որն այսօր էլ շարունակում է իր պանթյուրքական եւ ժխտողական քաղաքականությունը, շուրջ 23 տարի շրջափակման մեջ պահում Հայաստանը:
Զրուցակիցները կարեւորել են մարդկության համար չարիք դարձած ցեղասպանությունների, ահաբեկչության, այլատյացության եւ ֆաշիզմի դեմ համատեղ պայքարի անհրաժեշտությունը, անհրաժեշտ համարել մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու տարածմանն ուղղված աշխատանքները: Քննարկվել են հետագա համագործակցությանն ուղղված կոնկրետ քայլեր:
Հանդիպման ավարտին «Սուրբ Ալեքսանդր Նեւսկու անվան հասարակական հիմնադրամի» նախագահ, «Պատիվ եւ քաջություն» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ գրողների միության անդամ Ալեքսանդր Ռաբինովիչը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանին պարգեւատրել է «Պատիվ եւ քաջություն» շքանշաններով:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը մայիսի 17-ին հանդիպել եւ զրուցել է Երեւանի «Գլաձոր» համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի ուսանողների հետ: Արմեն Եղոյանն ուսանողներին մանրամասն ներկայացրել է հանձնաժողովի գործառույթները, պատգամավորների գործունեո...

20 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял председателя Общественного фонда “Св.Александр Невский”, председателя фонда “Честь и мужество”, члена СП РФ А.Рабиновича.
На встрече присутствовал депутат НС А.Бабуханян.
Приветствуя гостя, Э.Шармазанов высоко оценил опирающуюся на христианские ценности вековую дружбу армянского и русского народов, связанных стратегическим партнерством.
По просьбе А.Рабиновича вице-спикер НС обратился к проблеме урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, армяно-турецким отношениям, процессу признания Геноцида армян. Он проинформировал, что армянская сторона, в отличие от Азербайджана, привержена мирному урегулированию конфликта – на базе трех международных основных принципов. Э.Шармазанов представил гостю развязанную Азербайджаном в начале апреля военную агрессию, совершенные в отношении армянских военнослужащих и мирных жителей зверства, регулярно звучащие абсурдные заявления азербайджанских властей. Говоря о процессе независимости НК, вице-спикер, в частности, заявил: “Нагорный Карабах никогда не был и не может быть в составе Азербайджана – международному признанию   Нагорного Карабаха нет альтернативы”. Он также отметил, что в ходе апрельской войны явную поддержку Азербайджану оказала Турция, которая сегодня продолжает свою пантюркистскую и отрицающую геноцид политику, около 23 лет блокирует Армению.
Собеседники подчеркнули необходимость совместной борьбы со ставшими злом для человечества геноцидами, терроризмом, ксенофобией и фашизмом, работы по сохранению и распространению культурного наследия. Обсуждены конкретные шаги по дальнейшему сотрудничеству.
В завершение встречи А.Рабинович наградил вице-спикера НС Э.Шармазанова и депутата НС А.Бабуханяна орденами “Честь и мужество”.