ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 20-ին ընդունել է «Սուրբ Ալեքսանդր Նեւսկու անվան հասարակական հիմնադրամի» նախագահ, «Պատիվ եւ քաջություն» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ գրողների միության անդամ Ալեքսանդր Ռաբինովիչին:
Հանդիպմանը ներկա է եղել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանը:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ եւ ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, որը հիմնված է քրիստոնեական արժեքների վրա եւ շաղկապված է ռազմավարական գործընկերությամբ:
Ալեքսանդր Ռաբինովիչի խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման խնդրին, խոսել հայ-թուրքական հարաբերություններից, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացից: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրին տեղեկացրել է, որ հայկական կողմը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, կողմ է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա: ԱԺ փոխնախագահը հյուրին ներկայացրել է ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան, հայ զինվորականների եւ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ իրականացված վայրագություններն ու ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պարբերաբար հնչող անհեթեթ հայտարարությունները: Խոսելով ԼՂ անկախացման գործընթացից՝ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես ասել է. «Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել եւ չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում. ԼԵռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչմանն այլընտրանք չկա»: Նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանին ապրիլյան պատերազմի ընթացքում բացահայտ աջակցություն է ցուցաբերել Թուրքիան, որն այսօր էլ շարունակում է իր պանթյուրքական եւ ժխտողական քաղաքականությունը, շուրջ 23 տարի շրջափակման մեջ պահում Հայաստանը:
Զրուցակիցները կարեւորել են մարդկության համար չարիք դարձած ցեղասպանությունների, ահաբեկչության, այլատյացության եւ ֆաշիզմի դեմ համատեղ պայքարի անհրաժեշտությունը, անհրաժեշտ համարել մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու տարածմանն ուղղված աշխատանքները: Քննարկվել են հետագա համագործակցությանն ուղղված կոնկրետ քայլեր:
Հանդիպման ավարտին «Սուրբ Ալեքսանդր Նեւսկու անվան հասարակական հիմնադրամի» նախագահ, «Պատիվ եւ քաջություն» հիմնադրամի նախագահ, ՌԴ գրողների միության անդամ Ալեքսանդր Ռաբինովիչը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայկ Բաբուխանյանին պարգեւատրել է «Պատիվ եւ քաջություն» շքանշաններով:
ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը մայիսի 17-ին հանդիպել եւ զրուցել է Երեւանի «Գլաձոր» համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ամբիոնի ուսանողների հետ: Արմեն Եղոյանն ուսանողներին մանրամասն ներկայացրել է հանձնաժողովի գործառույթները, պատգամավորների գործունեո...

“Nagorno Karabakh Can Never Be Part of Azerbaijan:” Eduard Sharmazanov
On June 20, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the Chairman of Saint Alexander Nevsky Public Foundation, the Chairman of the Honor and Courage Foundation, the Member of the RF Writers’ Union Alexander Rabinovich.
The RA NA deputy Hayk Babukhanyan attended the meeting.
Welcoming the guest, Eduard Sharmazanov has highly assessed the Armenian and Russian peoples’ centuries-old friendship, which is based on Christian values and connected with strategic partnership.
At Alexander Rabinovich’s request, the NA Deputy Speaker touched upon the problem of Nagorno Karabakh (NK) conflict settlement, talked about the Armenian-Turkish relations and the process of the Armenian Genocide recognition. Eduard Sharmazanov informed the guest that the Armenian side, unlike Azerbaijan, is for the peaceful settlement of the conflict based on the international three principles. The NA Deputy Speaker presented to the guest Azerbaijan’s unleashed aggression on the Karabakh-Azerbaijani line of contact at the beginning of April, the atrocities committed towards the Armenian servicemen and the civilians and the absurd statements regularly sounding by the Azerbaijani authorities. Speaking about the NK independence process, Eduard Sharmazanov particularly said: “Nagorno Karabakh has never been and cannot be part of Azerbaijan: there is no alternative for the international recognition of Nagonro Karabakh.” He has also noted that during the April war Turkey has shown evident support to Azerbaijan, which today continues its Pan-Turkism and denial policy, keeps Armenia under blockade for about 23 years.
The interlocutors highlighted the necessity of joint struggle against genocides, terrorism, xenophobia and fascism that have become evil for humanity, considered significant the works directed to the preservation and dissemination of the cultural heritage. They discussed concrete steps aimed at further cooperation.
At the end of the meeting the Chairman of Saint Alexander Nevsky Public Foundation, the Chairman of the Honor and Courage Foundation, the Member of the RF Writers’ Union Alexander Rabinovich awarded the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov and the RA NA deputy Hayk Babukhanyan Honour and Courage Order.